DIY- patera na ciasto

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Dziś mamy dla Was okołokulinarny wpis – mianowicie, jak łatwo wykonać fajną paterę na ciasto. Instruktaż ukazał się w Magazynie Aromat

Potrzebne:

pędzel, biała farba akrylowa, wybrany barwnik, lakier akrylowy, papier ścierny (ziarnistość 240), klej typu „ośmiorniczka” lub „pattex fix”, czysta ściereczka nie zostawiająca nitek, denaturat, okrągła deska do krojenia, świecznik o szerszej podstawie (najlepiej drewniany), linijka, ołówek, ewentualnie cyrkiel.

Wykonanie:

1.       Deskę i świecznik przetrzeć papierem ściernym, aby uzyskać gładką powierzchnię. Przetrzeć suchą ściereczką, żeby usunąć wszystkie drobinki i następnie odtłuścić ściereczką zamoczoną w denaturacie. Odstawić do wyschnięcia.

diy1small

2.       Wymierzyć środek deski na jej spodzie. Można narysować cyrklem koło o obwodzie tej strony świecznika, którą będziemy chcieli przykleić do deski. Wycisnąć porcję kleju na świecznik i docisnąć go do deski, w obrębie koła, które wyrysowaliśmy. Ściereczką wytrzeć delikatnie nadmiar kleju. Obciążyć deskę i odstawić do wyschnięcia. Czas schnięcia zależy od producenta kleju.

diy2smalldiy3smalldiy5small

3.       Po przymocowaniu świecznika całość ponownie odtłuszczamy i odstawiamy na kilka minut do wyschnięcia. W pojemniku rozrabiamy około 100 ml białej farby akrylowej i odpowiednią ilość barwnika. Jeśli chcemy uzyskać pastelowy kolor dodawajmy po kropli barwnika i mieszajmy, żeby kolor nie wyszedł zbyt intensywny.

diy6smalldiy7small

4.       Spód i nogę patery pokrywamy cienka warstwą rozrobionej farby i odstawiamy do wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu. Czynność powtarzamy z górą patery.

diy8small

5.       Po całkowitym wyschnięciu patery przecieramy ją delikatnie papierem ściernym i przecieramy suchą ściereczką, aby usunąć wszelkie drobinki. Paterę malujemy ponownie w taki sam sposób jak za pierwszym razem. Zostawiamy do zupełnego wyschnięcia. Jeżeli drewno nadal prześwituje możemy paterę pomalować po raz kolejny.

6.       Jako ostatni krok malujemy paterę cienką warstwą lakieru akrylowego, po uprzednim delikatnym przetarciu patery papierem ściernym. Ponownie odstawiamy do wyschnięcia.

Gotowa patera do serwowania smakołyków:

diy9small

Print Friendly
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×