Obudź swój mózg! / Wake up your brain!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

 

wege small dla mózgu

Ostatnio nasza mama, która jest zafascynowana (hmm…nawet obsesyjnie;) kwestią nieprzetworzonego jedzenia (najlepiej wyhodowanego samemu) i wpływie ziół na organizm człowieka podarowała nam bardzo ciekawą książkę pt. „Żywność -Twój cudowny lek.” Prawie 500 stronicowa pozycja oparta na badaniach naukowych, przetłumaczona przez wieloletniego lekarza praktyka wydaje się być warta uwagi. 

Ponieważ lubimy dzielić się wiedzą postanowiłyśmy streszczać Wam to, co przeczytałyśmy. Zainteresowanych odsyłamy bezpośrednio do źródła (Żywność -Twój cudowny lek” Jean Carper, cena około 40zł)

 

To, co spożywamy ma istotny wpływ na naszą pamięć, koncentrację, energię i samopoczucie.

Ty lub Twoje dziecko jesteście senni i otępiali? Przyjrzyj się Waszej diecie. Nadmiar węglowodanów (chipsy, lody, słodycze, cola, drożdżówki) powoduje znaczący spadek energii i koncentracji.

 

dla mózgu 1

Kilka faktów, które znalazłyśmy w książce:

1. Składniki dostarczane z pożywieniem wpływają na działanie neuroprzekaźników przenoszących różne informacje między komórkami. Na przykład tryptofan przetwarzany na serotoninę powoduje uczucie odprężenia, senność i spowolnienie, natomiast tyrozyna powodująca wytwarzanie noradrenaliny i adrenaliny pobudza mózg, zwiększa czujność, energię i przyspiesza reakcje.

2. Większość naukowców zgadza się ze stwierdzeniem, że dieta wysokowęglowodanowa tłumi aktywność mózgu, zaś pokarmy białkowe mogą temu przeciwdziałać ( wyjątkiem są kobiety z zespołem PMS i nałogowi palacze).

3. Aby zachować jasność i bystrość umysłu nie należy objadać się słodyczami i pić słodkich napojów. Chleb, kasze, makarony powinno łączyć się z dodatkami białkowymi a nie np. z Nutellą ;) Zaleca się odstawienie przede wszystkim krówek, czekolady, irysów, miodu i cukru, które praktycznie nie zawierają białka.

4. Zbyt duża ilość tłuszczu zwierzęcego może przytłumić sprawność mózgu. Szczury, które karmiono smalcem nie mogły odnaleźć wyjścia z labiryntu z taką łatwością, jak te karmione olejem sojowym.Nadmiar tłustego pokarmu długo zalega w przewodzie pokarmowym powodując uczucie zmęczenia.

5. Alkohol spożywany w nadmiarze powoduje trwałe uszkodzenia mózgu, zwłaszcza w sferze pamięci.

6.  Białka zapobiegają tłumieniu aktywności mózgu przez węglowodany, dlatego w każdym posiłku powinno znajdować się około 5-10% białka. Wskazane są ryby morskie, pierś z indyka, chuda wołowina, jogurt.

7. Kawa hamuje wpływ substancji tłumiących czynności mózgu. Najlepsza dawka to około 100-200 g kofeiny, którą znajdziemy w 140-285 ml porcji kawy wypijanej nie częściej niż dwa razy dziennie- rano i po południu.

Uwaga: kofeina może uzależniać, powodując nieprzyjemne dolegliwości, gdy będziemy starali się ją odstawić lub ograniczyć.

8. Owoce (zwłaszcza jabłka, gruszki, brzoskwinie i winogrona) oraz orzechy pobudzają sprawność umysłową dzięki zawartości boru. Wystarczająca dzienna dawka to 3 mg ( to 2 jabłka- 1mg i 100 g orzechów-2 mg)

9. Niski poziom tiaminy powoduje nieprawidłową pracę mózgu. Znajdziemy ją w zarodkach i otrębach pszennych, orzechach, mięsie i grubych kaszach.

10. Ryboflawina zawarta w wątrobie, mleku, migdałach, przetworach zbożowych z grubego przemiału ma wpływ na osiąganie lepszych wyników w testach pamięciowych.

11. Karoten zawarty w zielonych warzywach liściastych, owocach i warzywach o pomarańczowej barwie daje bardzo dobre efekty w testach na skojarzenie.

12. Żelazo zawarte w zielonych warzywach, wątrobie, czerwonym mięsie, soi jest również ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Osoby starsze bez niedoboru żelaza miały taki sam zapis EEG jak osoby młode.

13. Niedobór cynku może powodować problemy z uwagą i pamięcią. Znajdziemy go w ostrygach, rybach morskich, warzywach strączkowych, przetworach zbożowych, całych ziarnach i ciemnym mięsie indyka.

 

I jeszcze kilka ciekawostek:

1. Jedząc ryby unikajmy tych z obszarów w pobliżu przemysłowych źródeł zanieczyszczeń ( panga to nie samo zdrowie tylko porcja ścieków z Wietnamu). Nie spożywajmy skóry ani ikry ryb. Najbezpieczniejsze są małe, młode rybki, które nie zdążyły wchłonąć jeszcze wielu zanieczyszczeń.

2. Jedz białko przed węglowodanami, aby zostało ono strawione i dostarczone do mózgu jako pierwsze.

3. Interesujące są dane, że dzieci karmione mlekiem matki mają wyższy iloraz inteligencji (badania na 300 wcześniakach w Ośrodku Badań Zdrowia i Żywienia Dzieci w Cambridge).

 

dla mózgu

Powyższe informacje opierają się w całości na książce „Żywność -Twój cudowny lek” Jean Carper i mają charakter orientacyjny.

Print Friendly
4 comments on “Obudź swój mózg! / Wake up your brain!
  1. Interesujący wpis, a Wasza mama ma rację i fajnie macie, że macie takie wsparcie :)
    Ze wszystkim się zgodzę, ale cóż czasami potrzebuję też odrobinę zgrzeszyć i zjeść coś nieprzyzwoicie słodkiego. Choć gdyby moja mama żyła, wiem że też by mnie wspomagała … też była fanką zdrowego odżywiania :)
    Pozdrawiam

    • my również ulegamy słabościom, dlatego same potrzebujemy takich wpisów, żeby te zachcianki jakoś zbalansować. Codziennie dziękujemy też za to, że mamy taką mamę kochaną ;) dziękujemy za odwiedziny i pozdrawiamy cieplutko :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×