Pączki naszej mamy/ Mama’s doughnuts

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Mamowe pączki są najlepsze na świecie!

Składniki

8 czubatych szklanek mąki

500 ml mleka plus 1/2 szklanki mleka

1 łyżka cukru

100 g drożdży

6 żółtek

1 cukier waniliowy plus 80 g cukru kryształu

100 g rozpuszczonego, lekko wystudzonego masła

1 kieliszek spirytusu

szczypta soli

300-400 g marmolady, np. różanej

1 litr oleju

cukier puder do posypania

Wykonanie

1. Mąkę wsypać do miski i zrobić dołek w środku dołek.

2. Drożdże rozrobić z 1/2 szklanki letniego mleka i łyżką cukru, a następnie wlać w środek mąki. Delikatnie nasunąć nieco mąki tak, aby zakryć mieszaninę drożdżową. Miskę nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.

3. Żółtka utrzeć do białości z 80 g cukru kryształu i cukrem waniliowym i dodać wraz z solą, spirytusem i 500 ml ciepłego mleka. Wyrobić ciasto (powinno mieć konsystencję nieco luźniejszą niż ciasto na pierogi). Gdy ciasto będzie wyrobione dodać ciepłe rozpuszczone masło i wyrabiać, aż masło w całości się wchłonie. Odstawić ciasto w ciepłe miejsce w misce, przykryte ściereczką.

4. Gdy ciasto wyrośnie wałkować na posypanej mąką stolnicy na grubość ok 15 mm i wycinać szklanką krążki.  Na jednym krążku nakładać około 1/2 łyżeczki marmolady, przykryć drugi, krążkiem i dokładnie ścisnąć brzegi. Gotowe pączki położyć w ciepłe miejsce aby wyrosły.

paczek small

5. Olej rozgrzać w rondlu. i zmniejszyć ogień na średni. Smażyć na złotobrązowy kolor z obydwu stron. Odsączyć na papierowym ręczniku i posypać cukrem pudrem.

paczek2 small

Print Friendly
One comment on “Pączki naszej mamy/ Mama’s doughnuts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×