Babka drożdżowa naszej mamy

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

chałka small

 

Odkąd pamiętamy ciasto drożdżowe było w naszym domu od zawsze. Babcia i mama są wielkimi fanami tego rodzaju ciasta. My również uwielbiamy, gdy w domu unosi się zapach świeżo pieczonej drożdżowej babki. Oprócz tego, że jest pyszna ma również walory praktyczne. Długo pozostaje świeża, można ją łatwo zamrażać i odmrażać i jest świetnym zamiennikiem kupnej drożdżówki, w której nie wiadomo co „siedzi” ;) My zabieramy porcje tej babki do pracy, zwłaszcza, gdy zaspałyśmy i nie mamy czasu przygotować niczego innego. 

 

Składniki

3 jajka

100 g cukru plus 1 łyżka do drożdży

100 g rozpuszczonego masła lub 1/2 szklanki dobrego oleju

80 g drożdży

8 szklanek mąki pszennej

4 łyżki otrąb owsianych

1/3 łyżeczki soli

600 ml ciepłego (nie gorącego) mleka

Dodatkowo

1 białko

1 łyżka cukru

Wykonanie

1. Mąkę wsypać do miski i na środku zrobić wgłębienie.

2. Drożdże rozmieszać z ciepłym mlekiem i łyżką cukru. Następnie wlać do wgłębienia w mące. Delikatnie przysypać rozczyn drożdżowy mąką i nakryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce(ale nie gorące) na kilkanaście minut. Gdy na mące pojawią się pęknięcia dodać jajka zmiksowane z cukrem i sól. Zacząć wyrabiać ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt twarde ( powinno być luźniejsze niż ciasto na pierogi) należy dodać nieco ciepłego mleka.

3. Do częściowo wyrobionego ciasta zacząć dodawać porcjami masło lub olej i ciągle zagniatać. Gdy cały tłuszcz zostanie wchłonięty przez ciasto należy przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce , aż podwoi swoją objętość. Może to trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

4. Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części i włożyć do dwóch posmarowanych olejem blaszek o wymiarach 12 x 35 cm. Ponownie odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

5. Nagrzać piekarnik do 160 stopni.

6. Ubić lekko białko z łyżka cukru. Tą mieszanką posmarować obydwie babki. Piec około 40 minut ( po upłynięciu tego czasu należy sprawdzić, czy patyczek drewniany wbity w ciasto wychodzi suchy). Odstawić do wystygnięcia.

Pyszne zarówno z dżemem, same w sobie lub z miodem i białym serem :D mniam mniam

 

Sprawdziłyśmy orientacyjną kaloryczność ciast i oto czego się dowiedziałyśmy

ciasto drożdżowe- 290 kcal/ 100g ( w tym 8 g tłuszczu)

ciasto francuskie- 522 kcal/ 100 g ( 40 g tłuszczu)

ciasto kruche – 430 kcal/100 g ( 23 g tłuszczu)

Z tego wynika, że jedząc ciasto drożdżowe popełniamy jedynie leciutki grzech ;)

źródło :http://www.fitwit.pl/

Print Friendly
,,,
3 comments on “Babka drożdżowa naszej mamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×