Niezawodny chleb mieszany

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

chleb mieszany small

Składniki :

300 g mąki pszennej

300 g mąki orkiszowej

200 g mąki razowej

500 -550 ml wody ( w zależności od grubości mąki jakiej użyjemy, im grubsza tym więcej wody chłonie)

2 łyżki płaskie soli

2 łyżki płaskie cukru

7 g suchych drożdży (1 opakowanie ) lub 25 g świeżych drożdży ( ja zawsze używam suchych),

2 łyżki oleju

 

Przygotowanie:

1. Suche składniki (mąki, sól i cukier) wymieszać w misce w której będzie rosło ciasto,

2. Suche drożdże wsypać do ciepłej ( nie gorącej!!) wody z odrobiną cukru, wymieszać i dodać olej ( jeżeli wlejemy olej do mąki to zrobi nam sie tzw. kluch z oleju)

3. Następnie połączyć wodę z mąkami, mieszając łyżka lub ręką ( ja używam łyżki ) przy ilości wody 500ml ciasto wychodzi dość ciężkie, miejscami można zobaczyć mąkę , ale wtedy nie potrzebujemy foremki aby nam urósł ładny bochenek. Jeżeli używamy foremki można dodać więcej wody, ale ciasto będzie trudniejsze podczas wyrabiania.

4. Tak powstałe ciasto zostawiamy na 2-3 godziny, (w zależności od temperatury wody jaką dodaliśmy i temperatury pomieszczenia, im zimniej tym dłużej ciasto rośnie)

5. Po tym czasie zagniatamy ciasto, wyrabiamy  ok 3 min składając do środka jak sakiewkę, odwracamy ciasto i ponownie składamy jak sakiewkę i formujemy bochenek.

6. Ponownie zostawiamy do wyrośnięcia na 40 min, ja polecam umieścić juz ciasto w piekarniku na papierze do pieczenia lub w foremce do pieczenia. Ja wstawiam do piekarnika nagrzanego na ok 50 -100 stopni nie więcej! wtedy ciasto szybko i ładnie wyrasta .

7. Należy obserwować ciasto czy wyrosło, następnie nastawiamy piekarnik na 200 stopni i pieczemy do zbrązowienia skórki, ( u mnie czas pieczenia wynosi ok 40 min, piekarnik z termoobiegiem).

8. Po upieczeniu chleba skórka jest dość twarda, ja polecam przykryć chleb folią aluminiową lub ściereczką, wtedy skórka  zmięknie. Chleb powinniśmy kroić po ostygnięciu.

Print Friendly
One comment on “Niezawodny chleb mieszany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×