Kandyzowana skórka pomarańczowa/ Candied orange zest

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Niektórzy zapytają, po co kłopotać się robieniem własnej kandyzowanej skórki, skoro można niedrogo kupić ją w sklepie. Po pierwsze, trwa sezon na pomarańcze, a skórkę lepiej wykorzystać niż wyrzucać. Po drugie…żaden odświeżacz powietrza nie da takiego aromatu, jak karmelizowana pomarańcza. Już grudzień kochani…pora na wprowadzenie świątecznego charakteru do domów :D

 Kandyzowana skórka z pomarańczy small

Składniki

3 pomarańcze

1 1/2 szklanki cukru ( my użyłyśmy brązowego)

1 łyżka miodu

3/4 szklanki wody

 

Wykonanie

1. Pomarańcze dokładnie umyć. Naciąć skórkę wzdłuż na 4 lub 6 części, oddzielić od miąższu, odciąć od skórki białą warstwę.

2. Skórkę pokroić w podłużne pasy a następnie w kostkę. Włożyć do rondla, zalać zimną wodą, tak aby skórka została przykryta i zagotować. Wodę wylać.  Czynność powtórzyć.

3. W rondlu umieścić cukier, miód i wodę, wymieszać i postawić na ogniu. Gotować na lekkim ogniu przez 8-9 minut.

4. Pokrojoną skórkę włożyć do syropu i trzymać na małym ogniu (tak, aby syrop lekko „mrugał”) przez 45 minut. Nie należy mieszać, aby cukier się nie skrystalizował ( ostatecznie można poruszyć lekko rondlem). Zestawić z ognia, lekko ostudzić i przełożyć do czystych słoiczków. Szczelnie zamknąć.

zBLOGowani.pl

Print Friendly
One comment on “Kandyzowana skórka pomarańczowa/ Candied orange zest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×