Najlepsza świeżonka mamy/ Mum’s simple tender pork

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Nie wiemy, jak jest w Waszych rodzinach, ale w naszej, głównie mężczyźni kochają świeżonkę;) Nieskomplikowane danie, delikatne, rozpadające się mięso. Z dodatkiem świeżego chleba i kiszonego ogórka zaspokoi każdego głodomora ;)

 świeżonka small

Składniki 

1 kg szynki wieprzowej

1/2 kg boczku

5 średnich cebul

sól, pieprz do smaku

kilka kropel oleju

2 kieliszki czystej wódki

 

Wykonanie

1. Patelnię (najlepiej z grubym dnem ) posmarować olejem, rozgrzać i wrzucić pokrojone w grubą (4-5 cm) kostkę mięso. Smażyć, aż zrumieni się ze wszystkich stron.

2. Podlać mięso 1/2 szklanki przegotowanej wody, przykryć pokrywką i dusić na niewielkim ogniu przez 30 minut. 3. Po tym czasie dolać znowu pół szklanki wody i 2 kieliszki wódki, sól i pieprz i ponownie dusić przez około pół godziny. Jeśli płyn wyparuje, należy dolać nieco wody.

4. Sprawdzić, czy mięso jest już miękkie. Jeśli nie powtarzamy krok 2. Natomiast, jeżeli mięso z łatwością się rozpada, dodać pokrojoną w plastry cebulę, przykryć i dusić przez około 15 minut. Ewentualnie doprawić do smaku.

Print Friendly
5 comments on “Najlepsza świeżonka mamy/ Mum’s simple tender pork

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×