Czekoladowa chrupiąca pokusa/ Chocolate crunchy treat

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

czekoladki

Czasem mamy ochotę na pochrupanie czegoś. Jeśli ta ochota, jest tak przemożna, że nie chce odejść wówczas tworzymy różne „wariancje” smakołyków. Dziś pyszna biała czekolada z płatkami kukurydzianymi, orzechami w karmelu i solą. 

Pycha!!

 

Składniki

200 g białej czekolady

3 łyżki płatków kukurydzianych

2-3 łyżki orzechów ( my dałyśmy ziemne i laskowe, ale włoskie będą równie pyszne)

1/3 szklanki cukru

1/4 łyżeczki soli (najlepiej morskiej, gruboziarnistej)

 

Wykonanie

1. Czekoladę połamać na kawałki  i rozpuścić w kąpieli wodnej (trzeba uważać, żeby do czekolady nie dostała się para wodna, oraz by temperatura nie była zbyt wysoka; wystarczy jeśli woda delikatnie „mruga”). Odstawić na bok i wystudzić.

2. Na patelnię wsypać cukier, podgrzewać, nie mieszając (można poruszać delikatnie patelnią, uważać, aby nie przypalić cukru). Gdy cukier się rozpuści wsypać orzechy, wymieszać i posolić.

3. Czekoladę wylać na papier pergaminowy, rozsmarować. Posypać płatkami kukurydzianymi i polać karmelem z orzechami. Zostawić do zastygnięcia. Uwaga na karmel- nie należy go próbować, gdyż jest bardzo gorący. ( Gdyby karmel zdążył zastygnąć zanim wylejemy go na czekoladę podgrzejmy go lekko).

 

czekoladki 2

Print Friendly
,
8 comments on “Czekoladowa chrupiąca pokusa/ Chocolate crunchy treat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×